
Torres Alabaster Wall lamp
The perfectly proportioned conical shape of the TORRES wall light is reminiscent of ancient towers, where this shape symbolised strength and stability. With an IP44 rating, this wall-mounted light can extend its radiance to bathrooms and wetrooms. For a touch of refined embellishment, place the TORRES Wall on either side of a mirror, or harness the strong upwards illumination from its funnelled shade to light ceilings and corners. Choose from the alabaster shade for a more decorative finish that diffuses the light for a softer ambience or either polished nickel or bronze for a strong architectural statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $450.00
-65%$450.00
$157.50More Images









Torres Alabaster Wall lamp
The perfectly proportioned conical shape of the TORRES wall light is reminiscent of ancient towers, where this shape symbolised strength and stability. With an IP44 rating, this wall-mounted light can extend its radiance to bathrooms and wetrooms. For a touch of refined embellishment, place the TORRES Wall on either side of a mirror, or harness the strong upwards illumination from its funnelled shade to light ceilings and corners. Choose from the alabaster shade for a more decorative finish that diffuses the light for a softer ambience or either polished nickel or bronze for a strong architectural statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The perfectly proportioned conical shape of the TORRES wall light is reminiscent of ancient towers, where this shape symbolised strength and stability. With an IP44 rating, this wall-mounted light can extend its radiance to bathrooms and wetrooms. For a touch of refined embellishment, place the TORRES Wall on either side of a mirror, or harness the strong upwards illumination from its funnelled shade to light ceilings and corners. Choose from the alabaster shade for a more decorative finish that diffuses the light for a softer ambience or either polished nickel or bronze for a strong architectural statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























