
Alabaster Luxury Moonshade Brass Chandelier for dining room
- Crafted from Spanish-imported natural marble & gleaming brass for enduring opulence.
- Classic alabaster tones & intricate brass detailing create a sophisticated focal point.
- Radiates a soft, sophisticated glow to enhance the atmosphere of dining and living spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/6/8/15 |
| Light Source | G9 Light bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $124.25
Original: $355.00
-65%Alabaster Luxury Moonshade Brass Chandelier for dining room—
$355.00
$124.25More Images



















Alabaster Luxury Moonshade Brass Chandelier for dining room
- Crafted from Spanish-imported natural marble & gleaming brass for enduring opulence.
- Classic alabaster tones & intricate brass detailing create a sophisticated focal point.
- Radiates a soft, sophisticated glow to enhance the atmosphere of dining and living spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/6/8/15 |
| Light Source | G9 Light bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Crafted from Spanish-imported natural marble & gleaming brass for enduring opulence.
- Classic alabaster tones & intricate brass detailing create a sophisticated focal point.
- Radiates a soft, sophisticated glow to enhance the atmosphere of dining and living spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/6/8/15 |
| Light Source | G9 Light bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























