
Small Alabaster Cluster Globes Ceiling Pendant Light For High Ceiling
- Handcrafted Spanish alabaster with smooth, organic curves-a minimalist celestial centerpiece.
- LED clusters cast soft, ambient light through semi-translucent stone for eye-comforting illumination.
- Each lamp showcases subtle, one-of-a-kind veining from premium natural alabaster.
- Perfect for staircases (guiding light), living rooms (elegant focus), or bedrooms (calming aura.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3/5/8/9/10/15/16/20/22 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
Select Color
From $104.65
Original: $299.00
-65%Small Alabaster Cluster Globes Ceiling Pendant Light For High Ceiling—
$299.00
$104.65More Images




























Small Alabaster Cluster Globes Ceiling Pendant Light For High Ceiling
- Handcrafted Spanish alabaster with smooth, organic curves-a minimalist celestial centerpiece.
- LED clusters cast soft, ambient light through semi-translucent stone for eye-comforting illumination.
- Each lamp showcases subtle, one-of-a-kind veining from premium natural alabaster.
- Perfect for staircases (guiding light), living rooms (elegant focus), or bedrooms (calming aura.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3/5/8/9/10/15/16/20/22 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Handcrafted Spanish alabaster with smooth, organic curves-a minimalist celestial centerpiece.
- LED clusters cast soft, ambient light through semi-translucent stone for eye-comforting illumination.
- Each lamp showcases subtle, one-of-a-kind veining from premium natural alabaster.
- Perfect for staircases (guiding light), living rooms (elegant focus), or bedrooms (calming aura.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3/5/8/9/10/15/16/20/22 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























