
3 Tier White Round Alabaster Chain Pendant Light Fitting in Brass 10in
The Cleo Pendant redefines artisanal elegance with its striking three-tier cascading design, meticulously hand-carved from luminous alabaster.
- Hand-carved, three-tier alabaster with natural veining and soft glow.
- Golden brass accents elevate the pendant’s organic elegance.
- Each piece is a singular masterpiece-no duplicates ever crafted.
- Casts inviting light for cozy, sophisticated spaces.
- Blends minimalist style and earthy texture for timeless decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster + Steel |
| Body Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3 |
| Light Source | E14(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $650.00
-65%$650.00
$227.50More Images














3 Tier White Round Alabaster Chain Pendant Light Fitting in Brass 10in
The Cleo Pendant redefines artisanal elegance with its striking three-tier cascading design, meticulously hand-carved from luminous alabaster.
- Hand-carved, three-tier alabaster with natural veining and soft glow.
- Golden brass accents elevate the pendant’s organic elegance.
- Each piece is a singular masterpiece-no duplicates ever crafted.
- Casts inviting light for cozy, sophisticated spaces.
- Blends minimalist style and earthy texture for timeless decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster + Steel |
| Body Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3 |
| Light Source | E14(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Cleo Pendant redefines artisanal elegance with its striking three-tier cascading design, meticulously hand-carved from luminous alabaster.
- Hand-carved, three-tier alabaster with natural veining and soft glow.
- Golden brass accents elevate the pendant’s organic elegance.
- Each piece is a singular masterpiece-no duplicates ever crafted.
- Casts inviting light for cozy, sophisticated spaces.
- Blends minimalist style and earthy texture for timeless decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster + Steel |
| Body Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3 |
| Light Source | E14(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























