
7 lights 6" Wide Multi Light LED Pendant Light Fixtures white alabaster indoor lighting
- Wide Round shade in uniquely veined faux marble exudes timeless luxury.
- Each piece features unique natural marbling for distinct elegance.
- Black cord & canopy offer modern contrast, highlighting the marble shade.
- Ideal illumination for bedside, dining nooks, or entryways. Softly diffuses inviting light for a welcoming atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 9 |
| Light Source | LED Light Strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
- Because alabaster is a natural stone, its veining is formed organically — no two pieces will ever look exactly the same. The fixture you receive will feature its own unique pattern.
- Size, color, material, style, number of lights, lampholder model, and cord length can all be customized upon request. Please contact us for tailored options.
Select Size
Select Color
From $409.00
7 lights 6" Wide Multi Light LED Pendant Light Fixtures white alabaster indoor lighting—
$409.00
More Images
















7 lights 6" Wide Multi Light LED Pendant Light Fixtures white alabaster indoor lighting
- Wide Round shade in uniquely veined faux marble exudes timeless luxury.
- Each piece features unique natural marbling for distinct elegance.
- Black cord & canopy offer modern contrast, highlighting the marble shade.
- Ideal illumination for bedside, dining nooks, or entryways. Softly diffuses inviting light for a welcoming atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 9 |
| Light Source | LED Light Strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
- Because alabaster is a natural stone, its veining is formed organically — no two pieces will ever look exactly the same. The fixture you receive will feature its own unique pattern.
- Size, color, material, style, number of lights, lampholder model, and cord length can all be customized upon request. Please contact us for tailored options.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Wide Round shade in uniquely veined faux marble exudes timeless luxury.
- Each piece features unique natural marbling for distinct elegance.
- Black cord & canopy offer modern contrast, highlighting the marble shade.
- Ideal illumination for bedside, dining nooks, or entryways. Softly diffuses inviting light for a welcoming atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 9 |
| Light Source | LED Light Strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
- Because alabaster is a natural stone, its veining is formed organically — no two pieces will ever look exactly the same. The fixture you receive will feature its own unique pattern.
- Size, color, material, style, number of lights, lampholder model, and cord length can all be customized upon request. Please contact us for tailored options.























