
Alabaster Bead LED Pendant Light
Inspired by the elegance of natural stone and modern artistry, the Alabaster Bead LED Pendant Light features a graceful chain of luminous alabaster beads, suspended between two sleek antique bronze canopies. Each bead is carefully crafted from Spanish natural alabaster, showcasing unique veining and a polished finish that glows warmly when illuminated. The design blends organic beauty with refined craftsmanship — ideal for high ceilings, staircases, and statement interiors.
Dimension
| Model | Dimensions (cm) | Dimensions (in) | Power | Alabaster Beads |
|---|---|---|---|---|
| A | L36 × W7.5 × D10 | L14.17" × W2.95" × D3.94" | 14W | 4 |
| B | L80 × W6 × H180 | L31.50" × W2.36" × H70.87" | 84W | 24 |
| C | L80 × H87 | L31.50" × H34.25" | 75W | 22 |
| D | D150 × H400 | D59.06" × H157.48" | 224W | 64 |
| E | D180 × H600 | D70.87" × H236.22" | 368W | 105 |
| F | D120 × H10 | D47.24" × H3.94" | 98W | 28 |
| G | D80 × H400 | D31.50" × H157.48" | 210W | 60 |
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spanish Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/22/24/28/60/64/105 |
| Light Source | Integrated LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $750.00
-65%$750.00
$262.50More Images

















Alabaster Bead LED Pendant Light
Inspired by the elegance of natural stone and modern artistry, the Alabaster Bead LED Pendant Light features a graceful chain of luminous alabaster beads, suspended between two sleek antique bronze canopies. Each bead is carefully crafted from Spanish natural alabaster, showcasing unique veining and a polished finish that glows warmly when illuminated. The design blends organic beauty with refined craftsmanship — ideal for high ceilings, staircases, and statement interiors.
Dimension
| Model | Dimensions (cm) | Dimensions (in) | Power | Alabaster Beads |
|---|---|---|---|---|
| A | L36 × W7.5 × D10 | L14.17" × W2.95" × D3.94" | 14W | 4 |
| B | L80 × W6 × H180 | L31.50" × W2.36" × H70.87" | 84W | 24 |
| C | L80 × H87 | L31.50" × H34.25" | 75W | 22 |
| D | D150 × H400 | D59.06" × H157.48" | 224W | 64 |
| E | D180 × H600 | D70.87" × H236.22" | 368W | 105 |
| F | D120 × H10 | D47.24" × H3.94" | 98W | 28 |
| G | D80 × H400 | D31.50" × H157.48" | 210W | 60 |
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spanish Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/22/24/28/60/64/105 |
| Light Source | Integrated LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the elegance of natural stone and modern artistry, the Alabaster Bead LED Pendant Light features a graceful chain of luminous alabaster beads, suspended between two sleek antique bronze canopies. Each bead is carefully crafted from Spanish natural alabaster, showcasing unique veining and a polished finish that glows warmly when illuminated. The design blends organic beauty with refined craftsmanship — ideal for high ceilings, staircases, and statement interiors.
Dimension
| Model | Dimensions (cm) | Dimensions (in) | Power | Alabaster Beads |
|---|---|---|---|---|
| A | L36 × W7.5 × D10 | L14.17" × W2.95" × D3.94" | 14W | 4 |
| B | L80 × W6 × H180 | L31.50" × W2.36" × H70.87" | 84W | 24 |
| C | L80 × H87 | L31.50" × H34.25" | 75W | 22 |
| D | D150 × H400 | D59.06" × H157.48" | 224W | 64 |
| E | D180 × H600 | D70.87" × H236.22" | 368W | 105 |
| F | D120 × H10 | D47.24" × H3.94" | 98W | 28 |
| G | D80 × H400 | D31.50" × H157.48" | 210W | 60 |
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spanish Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/22/24/28/60/64/105 |
| Light Source | Integrated LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























