
Alabaster Brass Chandelier 25.6" 31.5"
The Alabaster Brass Chandelier is a stunning tribute to timeless Mid-Century elegance and organic materiality. Defined by its gracefully sweeping arms that radiate from a central architectural column, this fixture features hand-polished natural alabaster globes that seem to float in mid-air. The seamless integration of high-performance LED technology within the stone spheres creates a warm, ethereal glow, balancing bold structural lines with the serene, unique beauty of natural stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 / 8 |
| Light Source | Built-in LED Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images









Alabaster Brass Chandelier 25.6" 31.5"
The Alabaster Brass Chandelier is a stunning tribute to timeless Mid-Century elegance and organic materiality. Defined by its gracefully sweeping arms that radiate from a central architectural column, this fixture features hand-polished natural alabaster globes that seem to float in mid-air. The seamless integration of high-performance LED technology within the stone spheres creates a warm, ethereal glow, balancing bold structural lines with the serene, unique beauty of natural stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 / 8 |
| Light Source | Built-in LED Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Brass Chandelier is a stunning tribute to timeless Mid-Century elegance and organic materiality. Defined by its gracefully sweeping arms that radiate from a central architectural column, this fixture features hand-polished natural alabaster globes that seem to float in mid-air. The seamless integration of high-performance LED technology within the stone spheres creates a warm, ethereal glow, balancing bold structural lines with the serene, unique beauty of natural stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 / 8 |
| Light Source | Built-in LED Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























