
Alabaster Ceiling Pendant Lamp in black metal plate for dining room, living room, bedroom
- Hand-carved from premium stone, each shade reveals unique, earthy veins and patterns.
- From modern minimalism to rustic elegance, match any interior aesthetic.
- Soft light diffuses ambiance for living rooms, bedrooms, or dining spaces.
- Timeless Durability, blending artistry with functionality.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
Select Color
From $128.80
Original: $368.00
-65%Alabaster Ceiling Pendant Lamp in black metal plate for dining room, living room, bedroom—
$368.00
$128.80More Images
























Alabaster Ceiling Pendant Lamp in black metal plate for dining room, living room, bedroom
- Hand-carved from premium stone, each shade reveals unique, earthy veins and patterns.
- From modern minimalism to rustic elegance, match any interior aesthetic.
- Soft light diffuses ambiance for living rooms, bedrooms, or dining spaces.
- Timeless Durability, blending artistry with functionality.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Hand-carved from premium stone, each shade reveals unique, earthy veins and patterns.
- From modern minimalism to rustic elegance, match any interior aesthetic.
- Soft light diffuses ambiance for living rooms, bedrooms, or dining spaces.
- Timeless Durability, blending artistry with functionality.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























