
Alabaster Celine Pendant 9.5" D 10.2" D
The Alabaster Celine Pendant is a masterwork of ethereal beauty and organic design. Sculpted from genuine natural alabaster, its silky-smooth silhouette features a gracefully curved form that tapers at the base, evoking a sense of weightless elegance. When illuminated, the stone’s translucent properties reveal a breathtaking network of natural veining, casting a soft, atmospheric glow that transforms any interior into a serene sanctuary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass Canopy/Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $479.00
-65%$479.00
$167.65More Images




Alabaster Celine Pendant 9.5" D 10.2" D
The Alabaster Celine Pendant is a masterwork of ethereal beauty and organic design. Sculpted from genuine natural alabaster, its silky-smooth silhouette features a gracefully curved form that tapers at the base, evoking a sense of weightless elegance. When illuminated, the stone’s translucent properties reveal a breathtaking network of natural veining, casting a soft, atmospheric glow that transforms any interior into a serene sanctuary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass Canopy/Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Celine Pendant is a masterwork of ethereal beauty and organic design. Sculpted from genuine natural alabaster, its silky-smooth silhouette features a gracefully curved form that tapers at the base, evoking a sense of weightless elegance. When illuminated, the stone’s translucent properties reveal a breathtaking network of natural veining, casting a soft, atmospheric glow that transforms any interior into a serene sanctuary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass Canopy/Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























