
Copper Alabaster Chandelier
Make a statement with your lighting. Our Brass Alabaster Round Chandelier is crafted from solid brass and features elegantly curved arms and modern globe shades. Its combination of craftsmanship and design creates a warm and balanced glow. This chandelier is more than just a light fixture - it's a striking work of art that adds radiance and equilibrium to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Number of Bulbs |
6/8/10
|
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,000.00
-65%$1,000.00
$350.00More Images










Copper Alabaster Chandelier
Make a statement with your lighting. Our Brass Alabaster Round Chandelier is crafted from solid brass and features elegantly curved arms and modern globe shades. Its combination of craftsmanship and design creates a warm and balanced glow. This chandelier is more than just a light fixture - it's a striking work of art that adds radiance and equilibrium to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Number of Bulbs |
6/8/10
|
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make a statement with your lighting. Our Brass Alabaster Round Chandelier is crafted from solid brass and features elegantly curved arms and modern globe shades. Its combination of craftsmanship and design creates a warm and balanced glow. This chandelier is more than just a light fixture - it's a striking work of art that adds radiance and equilibrium to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Number of Bulbs |
6/8/10
|
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























