
Alabaster Cloudy Chandelier
The Alabaster Cloudy Chandelier is a poetic fusion of bold architectural lines and the ethereal beauty of natural stone. Encased within a striking deep black circular frame, the hand-selected alabaster panels—each featuring its own unique, "cloudy" veining—create a continuous ring of soft, diffused light. This fixture is a definitive statement of modern luxury, balancing a heavy, industrial silhouette with the delicate, organic transparency of genuine alabaster to create a timeless center of gravity in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Black & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED strip lights(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,781.00
-65%$1,781.00
$623.35More Images



Alabaster Cloudy Chandelier
The Alabaster Cloudy Chandelier is a poetic fusion of bold architectural lines and the ethereal beauty of natural stone. Encased within a striking deep black circular frame, the hand-selected alabaster panels—each featuring its own unique, "cloudy" veining—create a continuous ring of soft, diffused light. This fixture is a definitive statement of modern luxury, balancing a heavy, industrial silhouette with the delicate, organic transparency of genuine alabaster to create a timeless center of gravity in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Black & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED strip lights(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Cloudy Chandelier is a poetic fusion of bold architectural lines and the ethereal beauty of natural stone. Encased within a striking deep black circular frame, the hand-selected alabaster panels—each featuring its own unique, "cloudy" veining—create a continuous ring of soft, diffused light. This fixture is a definitive statement of modern luxury, balancing a heavy, industrial silhouette with the delicate, organic transparency of genuine alabaster to create a timeless center of gravity in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Black & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED strip lights(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























