
Alabaster Cubic Linear Chandelier
The natural Alabaster is simple in shape, and the whole is clean and versatile, interpreting a romantic mood. Natural alabaster, directly imported from Spain, strives to restore the natural beauty of alabaster, all the stones used are hand-made from natural stone, highlighting the texture and softness of the stone, pursuing a texture attribute, and showing more and more plain beauty.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
Product Size
6 Heads Size: W 12 cm x L 72cm/ W 4.7″ x L 28.3″

8 Heads Size: W 12 cm x L 96cm/ W 4.7″ x L 37.8″

10 Heads Size: W 12 cm x L 120 cm / W 4.7″ x L 47.2″

12 Heads Size: W 12 cm x L 40 cm / W 4.7″ x L 15.7″

18 Heads Size: W 60 cm x L 60 cm / W 23.6″ x L 23.6″

25 Heads Size: W 78 cm x L 60 cm / W 30.7″ x L 23.6″

36A Heads Size: W 78 cm x L 72 cm / W 30.7″ x L 28.3″

36B Heads Size: W 78 cm x L 72 cm / W 30.7″ x L 28.3″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass/ Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 / 8 / 10 / 12 / 18 / 25 / 36 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,680.00
-65%$1,680.00
$588.00More Images











Alabaster Cubic Linear Chandelier
The natural Alabaster is simple in shape, and the whole is clean and versatile, interpreting a romantic mood. Natural alabaster, directly imported from Spain, strives to restore the natural beauty of alabaster, all the stones used are hand-made from natural stone, highlighting the texture and softness of the stone, pursuing a texture attribute, and showing more and more plain beauty.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
Product Size
6 Heads Size: W 12 cm x L 72cm/ W 4.7″ x L 28.3″

8 Heads Size: W 12 cm x L 96cm/ W 4.7″ x L 37.8″

10 Heads Size: W 12 cm x L 120 cm / W 4.7″ x L 47.2″

12 Heads Size: W 12 cm x L 40 cm / W 4.7″ x L 15.7″

18 Heads Size: W 60 cm x L 60 cm / W 23.6″ x L 23.6″

25 Heads Size: W 78 cm x L 60 cm / W 30.7″ x L 23.6″

36A Heads Size: W 78 cm x L 72 cm / W 30.7″ x L 28.3″

36B Heads Size: W 78 cm x L 72 cm / W 30.7″ x L 28.3″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass/ Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 / 8 / 10 / 12 / 18 / 25 / 36 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The natural Alabaster is simple in shape, and the whole is clean and versatile, interpreting a romantic mood. Natural alabaster, directly imported from Spain, strives to restore the natural beauty of alabaster, all the stones used are hand-made from natural stone, highlighting the texture and softness of the stone, pursuing a texture attribute, and showing more and more plain beauty.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
Product Size
6 Heads Size: W 12 cm x L 72cm/ W 4.7″ x L 28.3″

8 Heads Size: W 12 cm x L 96cm/ W 4.7″ x L 37.8″

10 Heads Size: W 12 cm x L 120 cm / W 4.7″ x L 47.2″

12 Heads Size: W 12 cm x L 40 cm / W 4.7″ x L 15.7″

18 Heads Size: W 60 cm x L 60 cm / W 23.6″ x L 23.6″

25 Heads Size: W 78 cm x L 60 cm / W 30.7″ x L 23.6″

36A Heads Size: W 78 cm x L 72 cm / W 30.7″ x L 28.3″

36B Heads Size: W 78 cm x L 72 cm / W 30.7″ x L 28.3″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass/ Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 / 8 / 10 / 12 / 18 / 25 / 36 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























