
Alabaster Curved Chandelier
Sculptural, soft, and subtly dramatic—the Alabaster Curved Chandelier turns natural stone into floating light. Each hand-formed alabaster segment glows with a warm, velvety radiance that highlights its unique veining, so no two fixtures are exactly alike. Hang one over a dining table for an artful statement, or cluster multiples to create a custom installation.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED Light Strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $2,905.00
-65%$2,905.00
$1,016.75More Images














Alabaster Curved Chandelier
Sculptural, soft, and subtly dramatic—the Alabaster Curved Chandelier turns natural stone into floating light. Each hand-formed alabaster segment glows with a warm, velvety radiance that highlights its unique veining, so no two fixtures are exactly alike. Hang one over a dining table for an artful statement, or cluster multiples to create a custom installation.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED Light Strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sculptural, soft, and subtly dramatic—the Alabaster Curved Chandelier turns natural stone into floating light. Each hand-formed alabaster segment glows with a warm, velvety radiance that highlights its unique veining, so no two fixtures are exactly alike. Hang one over a dining table for an artful statement, or cluster multiples to create a custom installation.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED Light Strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























