
Alabaster Cylindrical Chandelier
The Alabaster Cylindrical Chandelier is a breathtaking study in linear minimalism and organic luxury. Crafted from a continuous, hand-polished cylinder of genuine natural alabaster, this 47-inch fixture redefines architectural lighting as a singular, luminous beam. Suspended by nearly invisible aircraft cables, the stone's unique veining is brought to life when illuminated, casting a soft, ethereal glow that turns any dining or culinary space into a serene, moonlit sanctuary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,490.00
-65%$1,490.00
$521.50More Images




Alabaster Cylindrical Chandelier
The Alabaster Cylindrical Chandelier is a breathtaking study in linear minimalism and organic luxury. Crafted from a continuous, hand-polished cylinder of genuine natural alabaster, this 47-inch fixture redefines architectural lighting as a singular, luminous beam. Suspended by nearly invisible aircraft cables, the stone's unique veining is brought to life when illuminated, casting a soft, ethereal glow that turns any dining or culinary space into a serene, moonlit sanctuary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Cylindrical Chandelier is a breathtaking study in linear minimalism and organic luxury. Crafted from a continuous, hand-polished cylinder of genuine natural alabaster, this 47-inch fixture redefines architectural lighting as a singular, luminous beam. Suspended by nearly invisible aircraft cables, the stone's unique veining is brought to life when illuminated, casting a soft, ethereal glow that turns any dining or culinary space into a serene, moonlit sanctuary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























