
Alabaster Deco Cluster Chandelier
Where modern precision meets organic beauty. The Alabaster Deco Cluster Chandelier is a study in texture and form. Each pendant is carved from solid alabaster, known for its translucency and distinctive marble-like patterns, ensuring that no two fixtures are exactly alike.
The slender stone cylinders are suspended at varying heights, creating a dynamic rhythm of light and shadow. Held by minimalist brass clips, the design strikes a perfect balance between contemporary elegance and timeless material. This fixture provides diffused, ambient lighting that softens modern interiors while making a bold vertical statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal + Alabaster |
| Body Finish | Brushed Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 Bulbs (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $2,820.00
-65%$2,820.00
$987.00More Images








Alabaster Deco Cluster Chandelier
Where modern precision meets organic beauty. The Alabaster Deco Cluster Chandelier is a study in texture and form. Each pendant is carved from solid alabaster, known for its translucency and distinctive marble-like patterns, ensuring that no two fixtures are exactly alike.
The slender stone cylinders are suspended at varying heights, creating a dynamic rhythm of light and shadow. Held by minimalist brass clips, the design strikes a perfect balance between contemporary elegance and timeless material. This fixture provides diffused, ambient lighting that softens modern interiors while making a bold vertical statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal + Alabaster |
| Body Finish | Brushed Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 Bulbs (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Where modern precision meets organic beauty. The Alabaster Deco Cluster Chandelier is a study in texture and form. Each pendant is carved from solid alabaster, known for its translucency and distinctive marble-like patterns, ensuring that no two fixtures are exactly alike.
The slender stone cylinders are suspended at varying heights, creating a dynamic rhythm of light and shadow. Held by minimalist brass clips, the design strikes a perfect balance between contemporary elegance and timeless material. This fixture provides diffused, ambient lighting that softens modern interiors while making a bold vertical statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal + Alabaster |
| Body Finish | Brushed Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 Bulbs (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























