
Alabaster Double Pendulum Chandelier
Introduce an artful dynamic to your space with our Alabaster Double Pendulum Chandelier. This stunning piece features a gracefully arched structure in a warm light bronze brass finish, from which two solid alabaster globes are suspended. The counterbalanced pendulums allow you to manually adjust the height of each light, creating a custom, sculptural look. The milky alabaster provides a soft, diffused glow, perfect for creating an ambient and sophisticated atmosphere in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Alabaster |
| Counterweight Sphere Material | Case Iron |
| Finish | Patina |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50More Images










Alabaster Double Pendulum Chandelier
Introduce an artful dynamic to your space with our Alabaster Double Pendulum Chandelier. This stunning piece features a gracefully arched structure in a warm light bronze brass finish, from which two solid alabaster globes are suspended. The counterbalanced pendulums allow you to manually adjust the height of each light, creating a custom, sculptural look. The milky alabaster provides a soft, diffused glow, perfect for creating an ambient and sophisticated atmosphere in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Alabaster |
| Counterweight Sphere Material | Case Iron |
| Finish | Patina |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introduce an artful dynamic to your space with our Alabaster Double Pendulum Chandelier. This stunning piece features a gracefully arched structure in a warm light bronze brass finish, from which two solid alabaster globes are suspended. The counterbalanced pendulums allow you to manually adjust the height of each light, creating a custom, sculptural look. The milky alabaster provides a soft, diffused glow, perfect for creating an ambient and sophisticated atmosphere in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Alabaster |
| Counterweight Sphere Material | Case Iron |
| Finish | Patina |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























