
Alabaster Global Linear Chandelier 40"L
The Alabaster Global Linear Chandelier is a breathtaking celestial-inspired piece designed for the modern home. Featuring five hand-carved natural alabaster spheres suspended from a minimalist linear frame, this fixture redefines the concept of a dining centerpiece. Each "planet" glows with an individual character, thanks to the stone's unique veining, casting a warm, atmospheric light that turns every meal into a cosmic experience.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Alabaster & Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,150.00
-65%$1,150.00
$402.50More Images




Alabaster Global Linear Chandelier 40"L
The Alabaster Global Linear Chandelier is a breathtaking celestial-inspired piece designed for the modern home. Featuring five hand-carved natural alabaster spheres suspended from a minimalist linear frame, this fixture redefines the concept of a dining centerpiece. Each "planet" glows with an individual character, thanks to the stone's unique veining, casting a warm, atmospheric light that turns every meal into a cosmic experience.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Alabaster & Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Global Linear Chandelier is a breathtaking celestial-inspired piece designed for the modern home. Featuring five hand-carved natural alabaster spheres suspended from a minimalist linear frame, this fixture redefines the concept of a dining centerpiece. Each "planet" glows with an individual character, thanks to the stone's unique veining, casting a warm, atmospheric light that turns every meal into a cosmic experience.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Alabaster & Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























