
Alabaster Globe Swag Pendants Indoor Lighting with Brass/Black Chain in adjustable
-
Hand-Carved from Real Alabaster:Each globe is individually hand-carved and polished, showcasing the stone's unique, natural veins and luminous quality.
-
Emit a Soft, Warm Glow:Creates a soothing ambiance and perfect mood lighting for any room in your home.
-
Choose Your Size & Finish:Personalize your fixture with a hand-applied finish and a 6", 8", or 10" globe.
-
A Statement Piece for Any Space:Ideal for grand staircases, high ceilings, and modern entryways as a floating sculpture.
- Crafted with Heavy-Gauge Chain:Features durable, high-quality hardware for elegant and secure installation.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/2/3/4/5/7/9/12 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
- The alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Select Size
Select Color
From $180.25
Original: $515.00
-65%Alabaster Globe Swag Pendants Indoor Lighting with Brass/Black Chain in adjustable—
$515.00
$180.25More Images

































Alabaster Globe Swag Pendants Indoor Lighting with Brass/Black Chain in adjustable
-
Hand-Carved from Real Alabaster:Each globe is individually hand-carved and polished, showcasing the stone's unique, natural veins and luminous quality.
-
Emit a Soft, Warm Glow:Creates a soothing ambiance and perfect mood lighting for any room in your home.
-
Choose Your Size & Finish:Personalize your fixture with a hand-applied finish and a 6", 8", or 10" globe.
-
A Statement Piece for Any Space:Ideal for grand staircases, high ceilings, and modern entryways as a floating sculpture.
- Crafted with Heavy-Gauge Chain:Features durable, high-quality hardware for elegant and secure installation.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/2/3/4/5/7/9/12 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
- The alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
-
Hand-Carved from Real Alabaster:Each globe is individually hand-carved and polished, showcasing the stone's unique, natural veins and luminous quality.
-
Emit a Soft, Warm Glow:Creates a soothing ambiance and perfect mood lighting for any room in your home.
-
Choose Your Size & Finish:Personalize your fixture with a hand-applied finish and a 6", 8", or 10" globe.
-
A Statement Piece for Any Space:Ideal for grand staircases, high ceilings, and modern entryways as a floating sculpture.
- Crafted with Heavy-Gauge Chain:Features durable, high-quality hardware for elegant and secure installation.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/2/3/4/5/7/9/12 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
- The alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























