
Alabaster Globes LED Disc Pendant Light in Lacquered Brass/Black Stainless Frame
- Modern minimalist design with a sleek, slim brass disc frame.
- Provides soft, glare-free illumination through an alabaster globe shade.
- Dimmable integrated LED for adjustable brightness and mood setting.
- Versatile for kitchen islands, dining rooms, and living areas.
- Features premium finishes like Mirrored Bronze for style adaptation.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/8/12 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $122.50
Original: $350.00
-65%Alabaster Globes LED Disc Pendant Light in Lacquered Brass/Black Stainless Frame—
$350.00
$122.50More Images





























Alabaster Globes LED Disc Pendant Light in Lacquered Brass/Black Stainless Frame
- Modern minimalist design with a sleek, slim brass disc frame.
- Provides soft, glare-free illumination through an alabaster globe shade.
- Dimmable integrated LED for adjustable brightness and mood setting.
- Versatile for kitchen islands, dining rooms, and living areas.
- Features premium finishes like Mirrored Bronze for style adaptation.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/8/12 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Modern minimalist design with a sleek, slim brass disc frame.
- Provides soft, glare-free illumination through an alabaster globe shade.
- Dimmable integrated LED for adjustable brightness and mood setting.
- Versatile for kitchen islands, dining rooms, and living areas.
- Features premium finishes like Mirrored Bronze for style adaptation.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/8/12 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























