
Alabaster Lunar Cluster Chandelier
The Alabaster Lunar Chandelier is an ethereal masterpiece designed to transform your ceiling into a celestial canopy. Featuring a dense, organic cluster of hand-polished natural alabaster spheres, this fixture evokes the serene beauty of a moonlit sky. Suspended from a sleek brass canopy, the "luminous bouquet" of stone globes creates a soft, textured radiance that balances bold modern volume with the delicate, unique soul of genuine natural stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 / 13/ 15 / 19 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $910.00
-65%$910.00
$318.50More Images


































Alabaster Lunar Cluster Chandelier
The Alabaster Lunar Chandelier is an ethereal masterpiece designed to transform your ceiling into a celestial canopy. Featuring a dense, organic cluster of hand-polished natural alabaster spheres, this fixture evokes the serene beauty of a moonlit sky. Suspended from a sleek brass canopy, the "luminous bouquet" of stone globes creates a soft, textured radiance that balances bold modern volume with the delicate, unique soul of genuine natural stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 / 13/ 15 / 19 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Lunar Chandelier is an ethereal masterpiece designed to transform your ceiling into a celestial canopy. Featuring a dense, organic cluster of hand-polished natural alabaster spheres, this fixture evokes the serene beauty of a moonlit sky. Suspended from a sleek brass canopy, the "luminous bouquet" of stone globes creates a soft, textured radiance that balances bold modern volume with the delicate, unique soul of genuine natural stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 / 13/ 15 / 19 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























