
Alabaster Mobile Chandelier
Introduce a captivating focal point to any room with our Alabaster Mobile Chandelier. This unique kinetic sculpture combines timeless materials with graceful movement. Featuring two softly glowing alabaster globes suspended from a structure of richly patinated brass, the chandelier is balanced by a sleek, round counterweight. A gentle breeze or a subtle touch sets the entire piece into a slow, mesmerizing dance, casting beautiful, dynamic shadows. More than a light source, it's a statement piece of living art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Alabaster |
| Counterweight Sphere Material | Case Iron |
| Finish | Patina |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,550.00
-65%$2,550.00
$892.50More Images






Alabaster Mobile Chandelier
Introduce a captivating focal point to any room with our Alabaster Mobile Chandelier. This unique kinetic sculpture combines timeless materials with graceful movement. Featuring two softly glowing alabaster globes suspended from a structure of richly patinated brass, the chandelier is balanced by a sleek, round counterweight. A gentle breeze or a subtle touch sets the entire piece into a slow, mesmerizing dance, casting beautiful, dynamic shadows. More than a light source, it's a statement piece of living art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Alabaster |
| Counterweight Sphere Material | Case Iron |
| Finish | Patina |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introduce a captivating focal point to any room with our Alabaster Mobile Chandelier. This unique kinetic sculpture combines timeless materials with graceful movement. Featuring two softly glowing alabaster globes suspended from a structure of richly patinated brass, the chandelier is balanced by a sleek, round counterweight. A gentle breeze or a subtle touch sets the entire piece into a slow, mesmerizing dance, casting beautiful, dynamic shadows. More than a light source, it's a statement piece of living art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Alabaster |
| Counterweight Sphere Material | Case Iron |
| Finish | Patina |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























