
Alabaster Modern Cylindrical Round Chandelier 79"H
The Alabaster Modern Cylindrical Chandelier is a breathtaking vertical symphony of light and stone. Featuring a dramatic 79-inch cascade of hand-polished natural alabaster cylinders, this fixture transforms high-ceilinged spaces into an architectural masterpiece. Suspended at varying heights from a bold round canopy, the warm, rhythmic arrangement creates a "waterfall" effect that is both contemporary and timelessly luxurious.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Alabaster & Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




Alabaster Modern Cylindrical Round Chandelier 79"H
The Alabaster Modern Cylindrical Chandelier is a breathtaking vertical symphony of light and stone. Featuring a dramatic 79-inch cascade of hand-polished natural alabaster cylinders, this fixture transforms high-ceilinged spaces into an architectural masterpiece. Suspended at varying heights from a bold round canopy, the warm, rhythmic arrangement creates a "waterfall" effect that is both contemporary and timelessly luxurious.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Alabaster & Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Modern Cylindrical Chandelier is a breathtaking vertical symphony of light and stone. Featuring a dramatic 79-inch cascade of hand-polished natural alabaster cylinders, this fixture transforms high-ceilinged spaces into an architectural masterpiece. Suspended at varying heights from a bold round canopy, the warm, rhythmic arrangement creates a "waterfall" effect that is both contemporary and timelessly luxurious.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Alabaster & Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























