
Alabaster Modern Round Chandelier 7 sizes
This labaster Round Chandelier Is Handcrafted From Natural Spanish Alabaster Imported Directly From Spain. Designed For Both Pendant And Flush-Mount Installation, It Features A Softly Glowing Double-Layered Alabaster Shade That Creates Gentle, Ambient Illumination. With Its Warm, Non-Glare Effect And Unique Stone Veining, This Chandelier Brings Organic Luxury To Dining Rooms, Living Areas, Or Bedrooms—Each Piece A Unique Work Of Art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal & Alabaster |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 / 12 / 14 / 15 / 16 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images








Alabaster Modern Round Chandelier 7 sizes
This labaster Round Chandelier Is Handcrafted From Natural Spanish Alabaster Imported Directly From Spain. Designed For Both Pendant And Flush-Mount Installation, It Features A Softly Glowing Double-Layered Alabaster Shade That Creates Gentle, Ambient Illumination. With Its Warm, Non-Glare Effect And Unique Stone Veining, This Chandelier Brings Organic Luxury To Dining Rooms, Living Areas, Or Bedrooms—Each Piece A Unique Work Of Art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal & Alabaster |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 / 12 / 14 / 15 / 16 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This labaster Round Chandelier Is Handcrafted From Natural Spanish Alabaster Imported Directly From Spain. Designed For Both Pendant And Flush-Mount Installation, It Features A Softly Glowing Double-Layered Alabaster Shade That Creates Gentle, Ambient Illumination. With Its Warm, Non-Glare Effect And Unique Stone Veining, This Chandelier Brings Organic Luxury To Dining Rooms, Living Areas, Or Bedrooms—Each Piece A Unique Work Of Art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal & Alabaster |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 / 12 / 14 / 15 / 16 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























