
Alabaster Oval Pendant 5.9" D 7.1" D
Crafted from premium Spanish alabaster, the shade not only ensures a captivating light effect but also imparts a warm and natural ambiance.
Dimension :
Small:15cm D x 23cm H(5.9″ D x 9.1″ H)
Large:18cm D x 26cm H(7.1″ D x 10.2″ H)
Cord Length: Up To 59″ (Can be adjusted)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $386.10
-65%$386.10
$135.13More Images















Alabaster Oval Pendant 5.9" D 7.1" D
Crafted from premium Spanish alabaster, the shade not only ensures a captivating light effect but also imparts a warm and natural ambiance.
Dimension :
Small:15cm D x 23cm H(5.9″ D x 9.1″ H)
Large:18cm D x 26cm H(7.1″ D x 10.2″ H)
Cord Length: Up To 59″ (Can be adjusted)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crafted from premium Spanish alabaster, the shade not only ensures a captivating light effect but also imparts a warm and natural ambiance.
Dimension :
Small:15cm D x 23cm H(5.9″ D x 9.1″ H)
Large:18cm D x 26cm H(7.1″ D x 10.2″ H)
Cord Length: Up To 59″ (Can be adjusted)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























