
Alabaster Pebble Linear Chandelier
The Alabaster Pebble Linear Chandelier by Oasislive is a stunning blend of organic form and modern design. Featuring a sequence of hand-carved alabaster shades reminiscent of smooth river stones, this chandelier brings a natural elegance to any space. The warm, diffused light glows softly through each uniquely shaped alabaster "pebble," suspended from a minimalist linear frame in a brushed metal finish. Ideal for dining areas, kitchen islands, or statement-making installations, this piece reflects Hermanlamps's mastery in transforming raw materials into sculptural lighting art.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images













Alabaster Pebble Linear Chandelier
The Alabaster Pebble Linear Chandelier by Oasislive is a stunning blend of organic form and modern design. Featuring a sequence of hand-carved alabaster shades reminiscent of smooth river stones, this chandelier brings a natural elegance to any space. The warm, diffused light glows softly through each uniquely shaped alabaster "pebble," suspended from a minimalist linear frame in a brushed metal finish. Ideal for dining areas, kitchen islands, or statement-making installations, this piece reflects Hermanlamps's mastery in transforming raw materials into sculptural lighting art.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Pebble Linear Chandelier by Oasislive is a stunning blend of organic form and modern design. Featuring a sequence of hand-carved alabaster shades reminiscent of smooth river stones, this chandelier brings a natural elegance to any space. The warm, diffused light glows softly through each uniquely shaped alabaster "pebble," suspended from a minimalist linear frame in a brushed metal finish. Ideal for dining areas, kitchen islands, or statement-making installations, this piece reflects Hermanlamps's mastery in transforming raw materials into sculptural lighting art.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























