
Alabaster Round Suspension Chandelier 52''
Exquisitely crafted from authentic natural alabaster, this chandelier is as much a work of art as it is a lighting fixture. Because of the inherent characteristics of the stone, each ring boasts its own distinctive veining, color palette, and translucency, ensuring that no two pieces are ever identical.
The design features five graduated rings—ranging from 30 cm to 70 cm—stacked in a striking, inverted-cone silhouette. This tiered architecture adds profound depth and geometric sophistication to any space, serving as a captivating focal point whether the light is illuminated or resting in the daylight.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Built-in LED light strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $6,099.00
-65%$6,099.00
$2,134.65More Images


Alabaster Round Suspension Chandelier 52''
Exquisitely crafted from authentic natural alabaster, this chandelier is as much a work of art as it is a lighting fixture. Because of the inherent characteristics of the stone, each ring boasts its own distinctive veining, color palette, and translucency, ensuring that no two pieces are ever identical.
The design features five graduated rings—ranging from 30 cm to 70 cm—stacked in a striking, inverted-cone silhouette. This tiered architecture adds profound depth and geometric sophistication to any space, serving as a captivating focal point whether the light is illuminated or resting in the daylight.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Built-in LED light strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Exquisitely crafted from authentic natural alabaster, this chandelier is as much a work of art as it is a lighting fixture. Because of the inherent characteristics of the stone, each ring boasts its own distinctive veining, color palette, and translucency, ensuring that no two pieces are ever identical.
The design features five graduated rings—ranging from 30 cm to 70 cm—stacked in a striking, inverted-cone silhouette. This tiered architecture adds profound depth and geometric sophistication to any space, serving as a captivating focal point whether the light is illuminated or resting in the daylight.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Built-in LED light strip (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























