
Alabaster Soho Chandelier
Introducing the Alabaster Long Staircase Chandelier, a stunning centerpiece designed to enhance any staircase with its timeless elegance. Available in 5 unique styles, this chandelier combines the durability of metal with the sophisticated beauty of snowflake plaster. The luxurious brass finish pairs perfectly with the snowflake plaster to create a warm, inviting glow that will enhance any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $4,099.00
-65%$4,099.00
$1,434.65More Images











Alabaster Soho Chandelier
Introducing the Alabaster Long Staircase Chandelier, a stunning centerpiece designed to enhance any staircase with its timeless elegance. Available in 5 unique styles, this chandelier combines the durability of metal with the sophisticated beauty of snowflake plaster. The luxurious brass finish pairs perfectly with the snowflake plaster to create a warm, inviting glow that will enhance any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the Alabaster Long Staircase Chandelier, a stunning centerpiece designed to enhance any staircase with its timeless elegance. Available in 5 unique styles, this chandelier combines the durability of metal with the sophisticated beauty of snowflake plaster. The luxurious brass finish pairs perfectly with the snowflake plaster to create a warm, inviting glow that will enhance any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























