
Alabaster Suspension Chandelier
The Thalassa Chandelier pairs three hand-carved Spanish Alabaster globes with a polished brass frame. Each stone sphere is a unique geological artifact, featuring coral-like textures and mineral veining that ensure your fixture is a one-of-a-kind natural sculpture.
When lit, the translucent alabaster diffuses a warm, atmospheric glow that highlights the stone's organic soul. Its sculptural silhouette brings a sense of permanence and refined warmth to grand entryways or dining spaces, serving as a timeless anchor for the modern interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Spanish Natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,990.00
-65%$3,990.00
$1,396.50More Images









Alabaster Suspension Chandelier
The Thalassa Chandelier pairs three hand-carved Spanish Alabaster globes with a polished brass frame. Each stone sphere is a unique geological artifact, featuring coral-like textures and mineral veining that ensure your fixture is a one-of-a-kind natural sculpture.
When lit, the translucent alabaster diffuses a warm, atmospheric glow that highlights the stone's organic soul. Its sculptural silhouette brings a sense of permanence and refined warmth to grand entryways or dining spaces, serving as a timeless anchor for the modern interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Spanish Natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Thalassa Chandelier pairs three hand-carved Spanish Alabaster globes with a polished brass frame. Each stone sphere is a unique geological artifact, featuring coral-like textures and mineral veining that ensure your fixture is a one-of-a-kind natural sculpture.
When lit, the translucent alabaster diffuses a warm, atmospheric glow that highlights the stone's organic soul. Its sculptural silhouette brings a sense of permanence and refined warmth to grand entryways or dining spaces, serving as a timeless anchor for the modern interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Spanish Natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























