
Alabaster Toroid Staircase Chandelier
The Alabaster Toroid Staircase Chandelier is a breathtaking display of geometric rhythm and ethereal light. Featuring a series of hand-polished natural alabaster rings suspended at varying heights, this fixture redefines vertical lighting as a sculptural journey. Like celestial halos floating in mid-air, the luminous toroids create a captivating sense of motion, transforming your grand staircase or foyer into a modern art gallery of stone and light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass Canopy/Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 / 3 / 5 / 10 |
| Light Source | Built-in LDE (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $426.00
-65%$426.00
$149.10More Images





Alabaster Toroid Staircase Chandelier
The Alabaster Toroid Staircase Chandelier is a breathtaking display of geometric rhythm and ethereal light. Featuring a series of hand-polished natural alabaster rings suspended at varying heights, this fixture redefines vertical lighting as a sculptural journey. Like celestial halos floating in mid-air, the luminous toroids create a captivating sense of motion, transforming your grand staircase or foyer into a modern art gallery of stone and light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass Canopy/Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 / 3 / 5 / 10 |
| Light Source | Built-in LDE (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Toroid Staircase Chandelier is a breathtaking display of geometric rhythm and ethereal light. Featuring a series of hand-polished natural alabaster rings suspended at varying heights, this fixture redefines vertical lighting as a sculptural journey. Like celestial halos floating in mid-air, the luminous toroids create a captivating sense of motion, transforming your grand staircase or foyer into a modern art gallery of stone and light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass Canopy/Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 / 3 / 5 / 10 |
| Light Source | Built-in LDE (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























