
Alabaster Triple Mobile Chandelier
The Alabaster Triple Mobile Chandelier handcrafted with precision, three gracefully curved arms, finished in a warm, rich patina, extend like branches to present a collection of luminous, solid alabaster globes.
Each globe is unique in size, its natural veining ensuring the Alabaster Triple Mobile Chandelier is a one-of-a-kind work of art. As light filters through the semi-translucent stone, it casts a soft, warm, and inviting glow, reminiscent of ambient sunset light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Alabaster |
| Counterweight Sphere Material | Case Iron |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,850.00
-65%$3,850.00
$1,347.50More Images







Alabaster Triple Mobile Chandelier
The Alabaster Triple Mobile Chandelier handcrafted with precision, three gracefully curved arms, finished in a warm, rich patina, extend like branches to present a collection of luminous, solid alabaster globes.
Each globe is unique in size, its natural veining ensuring the Alabaster Triple Mobile Chandelier is a one-of-a-kind work of art. As light filters through the semi-translucent stone, it casts a soft, warm, and inviting glow, reminiscent of ambient sunset light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Alabaster |
| Counterweight Sphere Material | Case Iron |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Triple Mobile Chandelier handcrafted with precision, three gracefully curved arms, finished in a warm, rich patina, extend like branches to present a collection of luminous, solid alabaster globes.
Each globe is unique in size, its natural veining ensuring the Alabaster Triple Mobile Chandelier is a one-of-a-kind work of art. As light filters through the semi-translucent stone, it casts a soft, warm, and inviting glow, reminiscent of ambient sunset light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Alabaster |
| Counterweight Sphere Material | Case Iron |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























