
Alabaster Vintage Chandelier
The Alabaster Vintage Chandelier is a timeless ode to Mid-Century elegance and organic materiality. Defined by eight gracefully sweeping arms that extend like floral silhouettes, this fixture is crowned with hand-carved natural alabaster globes. Each sphere captures the light within the stone’s ethereal veining, diffusing a soft, sophisticated warmth. It is a definitive statement piece, balancing bold architectural curves with the serene beauty of natural stone to anchor any grand interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 / 12 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,721.00
-65%$2,721.00
$952.35More Images






Alabaster Vintage Chandelier
The Alabaster Vintage Chandelier is a timeless ode to Mid-Century elegance and organic materiality. Defined by eight gracefully sweeping arms that extend like floral silhouettes, this fixture is crowned with hand-carved natural alabaster globes. Each sphere captures the light within the stone’s ethereal veining, diffusing a soft, sophisticated warmth. It is a definitive statement piece, balancing bold architectural curves with the serene beauty of natural stone to anchor any grand interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 / 12 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Vintage Chandelier is a timeless ode to Mid-Century elegance and organic materiality. Defined by eight gracefully sweeping arms that extend like floral silhouettes, this fixture is crowned with hand-carved natural alabaster globes. Each sphere captures the light within the stone’s ethereal veining, diffusing a soft, sophisticated warmth. It is a definitive statement piece, balancing bold architectural curves with the serene beauty of natural stone to anchor any grand interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass & Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 / 12 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























