
Alabaster Wall Sconces 1/2/3-Tier
Hand-carved alabaster cubes set in a staggered cubist formation, mounted on a concealed steel plate for floating effect. This warm-diffuse accent light is ideal for vintage-inspired living rooms or dramatic entryways in heritage restorations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/2/3 |
| Light Source | G9 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $380.00
-65%$380.00
$133.00More Images












Alabaster Wall Sconces 1/2/3-Tier
Hand-carved alabaster cubes set in a staggered cubist formation, mounted on a concealed steel plate for floating effect. This warm-diffuse accent light is ideal for vintage-inspired living rooms or dramatic entryways in heritage restorations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/2/3 |
| Light Source | G9 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hand-carved alabaster cubes set in a staggered cubist formation, mounted on a concealed steel plate for floating effect. This warm-diffuse accent light is ideal for vintage-inspired living rooms or dramatic entryways in heritage restorations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/2/3 |
| Light Source | G9 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





















