
Simona Alabaster Wall Lamp Ruby
The Caprera Wall Lamp brings a dash of vintage style as it casts a warm glow over any space in your home.
This 2-light wall sconce features an antique brass finish and a semi-circular shade of translucent alabaster plates.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $765.00
-65%$765.00
$267.75More Images




Simona Alabaster Wall Lamp Ruby
The Caprera Wall Lamp brings a dash of vintage style as it casts a warm glow over any space in your home.
This 2-light wall sconce features an antique brass finish and a semi-circular shade of translucent alabaster plates.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Caprera Wall Lamp brings a dash of vintage style as it casts a warm glow over any space in your home.
This 2-light wall sconce features an antique brass finish and a semi-circular shade of translucent alabaster plates.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |





















