
Tallis alabaster wall sconce
Tall and modern, the Tallis wall sconce pairs an architecturally sharp bronze frame with a softly curved slab of glowing alabaster. The delicate, natural veining plays against the rigor of the lines, creating a refined balance of texture, form, and light.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Curved alabaster, with curved frame in bronze |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Select Size
From $899.00
Tallis alabaster wall sconce—
$899.00
More Images





Tallis alabaster wall sconce
Tall and modern, the Tallis wall sconce pairs an architecturally sharp bronze frame with a softly curved slab of glowing alabaster. The delicate, natural veining plays against the rigor of the lines, creating a refined balance of texture, form, and light.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Curved alabaster, with curved frame in bronze |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tall and modern, the Tallis wall sconce pairs an architecturally sharp bronze frame with a softly curved slab of glowing alabaster. The delicate, natural veining plays against the rigor of the lines, creating a refined balance of texture, form, and light.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Curved alabaster, with curved frame in bronze |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.





















