
Altair Alabaster Chandelier
The Altair Chandelier is a celestial-inspired burst of light, featuring hand-carved Spanish Alabaster pillars. Each translucent stone column is a unique geological artifact, showcasing a distinct map of mineral veining that ensures your fixture is a one-of-a-kind natural sculpture. It masterfully balances rigorous architectural geometry with the raw, earth-born soul of natural stone.
Arranged in a dynamic radial silhouette, the Altair transforms solid mineral into a warm, atmospheric glow that radiates from the center. The multi-directional light highlights the stone’s inner textures, bringing a sense of permanence and refined warmth to grand dining spaces or modern foyers.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Materials | Metal, Spanish Natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | Max. 9W E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,290.00
-65%$1,290.00
$451.50More Images








Altair Alabaster Chandelier
The Altair Chandelier is a celestial-inspired burst of light, featuring hand-carved Spanish Alabaster pillars. Each translucent stone column is a unique geological artifact, showcasing a distinct map of mineral veining that ensures your fixture is a one-of-a-kind natural sculpture. It masterfully balances rigorous architectural geometry with the raw, earth-born soul of natural stone.
Arranged in a dynamic radial silhouette, the Altair transforms solid mineral into a warm, atmospheric glow that radiates from the center. The multi-directional light highlights the stone’s inner textures, bringing a sense of permanence and refined warmth to grand dining spaces or modern foyers.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Materials | Metal, Spanish Natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | Max. 9W E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Altair Chandelier is a celestial-inspired burst of light, featuring hand-carved Spanish Alabaster pillars. Each translucent stone column is a unique geological artifact, showcasing a distinct map of mineral veining that ensures your fixture is a one-of-a-kind natural sculpture. It masterfully balances rigorous architectural geometry with the raw, earth-born soul of natural stone.
Arranged in a dynamic radial silhouette, the Altair transforms solid mineral into a warm, atmospheric glow that radiates from the center. The multi-directional light highlights the stone’s inner textures, bringing a sense of permanence and refined warmth to grand dining spaces or modern foyers.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Materials | Metal, Spanish Natural Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | Max. 9W E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























