
Altus Alabaster Pendant Light 8"
Illuminates Your Space With A Serene & Gentle Glow. Its metal and alabaster frame is inspired by Japanese art, embracing simplicity and strength. Its design, resembling an ancient bowl, radiates sober elegance. Whether solo or part of a composition, this versatile light creates a calming ambiance when hung above a nightstand.
- Aesthetically pleasing with a sleek and modern design.
- Embodies strength through its simple and timeless design.
- A smart and essential lighting solution for various settings.
- Meticulously crafted with durability in mind for long-lasting use.
- Simple and user-friendly installation process for convenience and hassle-free setup.
- 8"/ 20cm
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $709.00
-65%$709.00
$248.15More Images









Altus Alabaster Pendant Light 8"
Illuminates Your Space With A Serene & Gentle Glow. Its metal and alabaster frame is inspired by Japanese art, embracing simplicity and strength. Its design, resembling an ancient bowl, radiates sober elegance. Whether solo or part of a composition, this versatile light creates a calming ambiance when hung above a nightstand.
- Aesthetically pleasing with a sleek and modern design.
- Embodies strength through its simple and timeless design.
- A smart and essential lighting solution for various settings.
- Meticulously crafted with durability in mind for long-lasting use.
- Simple and user-friendly installation process for convenience and hassle-free setup.
- 8"/ 20cm
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminates Your Space With A Serene & Gentle Glow. Its metal and alabaster frame is inspired by Japanese art, embracing simplicity and strength. Its design, resembling an ancient bowl, radiates sober elegance. Whether solo or part of a composition, this versatile light creates a calming ambiance when hung above a nightstand.
- Aesthetically pleasing with a sleek and modern design.
- Embodies strength through its simple and timeless design.
- A smart and essential lighting solution for various settings.
- Meticulously crafted with durability in mind for long-lasting use.
- Simple and user-friendly installation process for convenience and hassle-free setup.
- 8"/ 20cm
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























