
Arica Alabaster Round Chandelier
Featuring an adjustable cable cascading into a curved shade made from natural alabaster stone, our Arica Collection adds a touch of organic elegance. Designed to highlight the beautiful variations found in natural alabaster, each luminous shade showcases delicate swirls of unique veining making each pendant truly one-of-a-kind.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3/7/15/36 |
| Light Source | 10-watt max T3 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,050.00
-65%$1,050.00
$367.50More Images



















Arica Alabaster Round Chandelier
Featuring an adjustable cable cascading into a curved shade made from natural alabaster stone, our Arica Collection adds a touch of organic elegance. Designed to highlight the beautiful variations found in natural alabaster, each luminous shade showcases delicate swirls of unique veining making each pendant truly one-of-a-kind.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3/7/15/36 |
| Light Source | 10-watt max T3 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring an adjustable cable cascading into a curved shade made from natural alabaster stone, our Arica Collection adds a touch of organic elegance. Designed to highlight the beautiful variations found in natural alabaster, each luminous shade showcases delicate swirls of unique veining making each pendant truly one-of-a-kind.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3/7/15/36 |
| Light Source | 10-watt max T3 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























