
Artes Pendant Light - Alabaster, Bronze & Satin Brass
An architectural beam of light fused with premium materials such as bronze, satin brass and honed alabaster creates an elegant pendant which can be used singularly or as a composition creating endless possibilities to personalise a space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Marble |
| Finish | Bronze, Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,250.00
-65%$1,250.00
$437.50More Images











Artes Pendant Light - Alabaster, Bronze & Satin Brass
An architectural beam of light fused with premium materials such as bronze, satin brass and honed alabaster creates an elegant pendant which can be used singularly or as a composition creating endless possibilities to personalise a space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Marble |
| Finish | Bronze, Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An architectural beam of light fused with premium materials such as bronze, satin brass and honed alabaster creates an elegant pendant which can be used singularly or as a composition creating endless possibilities to personalise a space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Marble |
| Finish | Bronze, Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























