
Avalon Alabaster Chandelier
The Avalon Collection is inspired by the legendary island renowned for its enchanting tales of light and shadows. This collection captures the mystical allure of Avalon through its exquisite use of alabaster and The AVALON collection of striking chandeliers features a continuous ring of alabaster columns, which seemingly float, creating the mystical illusion of its namesake. Each column is illuminated, highlighting the unique striations of every piece of alabaster. The stainless steel ring frames the natural stone, creating a powerful contrast, showcasing the translucent quality of the alabaster.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Brass, Alabaster |
| Body Finish | Brass / Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,499.00
-65%$3,499.00
$1,224.65More Images

































Avalon Alabaster Chandelier
The Avalon Collection is inspired by the legendary island renowned for its enchanting tales of light and shadows. This collection captures the mystical allure of Avalon through its exquisite use of alabaster and The AVALON collection of striking chandeliers features a continuous ring of alabaster columns, which seemingly float, creating the mystical illusion of its namesake. Each column is illuminated, highlighting the unique striations of every piece of alabaster. The stainless steel ring frames the natural stone, creating a powerful contrast, showcasing the translucent quality of the alabaster.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Brass, Alabaster |
| Body Finish | Brass / Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Avalon Collection is inspired by the legendary island renowned for its enchanting tales of light and shadows. This collection captures the mystical allure of Avalon through its exquisite use of alabaster and The AVALON collection of striking chandeliers features a continuous ring of alabaster columns, which seemingly float, creating the mystical illusion of its namesake. Each column is illuminated, highlighting the unique striations of every piece of alabaster. The stainless steel ring frames the natural stone, creating a powerful contrast, showcasing the translucent quality of the alabaster.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Brass, Alabaster |
| Body Finish | Brass / Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























