
Black Copper Alabaster Chandelier
A striking blend of natural luxury and contemporary design, this tiered alabaster chandelier casts a warm, diffused glow through its cascading layers of translucent stone. Each alabaster panel showcases organic veining, ensuring a unique, one-of-a-kind look. Suspended from a sleek black metal frame with copper accents, this semi-flush mount fixture is ideal for low to mid-height ceilings, adding an elegant focal point to dining rooms, living spaces, or entryways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Matte Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 (Included) |
| Number of Bulbs |
12/16/20/48
|
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $890.00
-65%$890.00
$311.50More Images
















Black Copper Alabaster Chandelier
A striking blend of natural luxury and contemporary design, this tiered alabaster chandelier casts a warm, diffused glow through its cascading layers of translucent stone. Each alabaster panel showcases organic veining, ensuring a unique, one-of-a-kind look. Suspended from a sleek black metal frame with copper accents, this semi-flush mount fixture is ideal for low to mid-height ceilings, adding an elegant focal point to dining rooms, living spaces, or entryways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Matte Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 (Included) |
| Number of Bulbs |
12/16/20/48
|
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A striking blend of natural luxury and contemporary design, this tiered alabaster chandelier casts a warm, diffused glow through its cascading layers of translucent stone. Each alabaster panel showcases organic veining, ensuring a unique, one-of-a-kind look. Suspended from a sleek black metal frame with copper accents, this semi-flush mount fixture is ideal for low to mid-height ceilings, adding an elegant focal point to dining rooms, living spaces, or entryways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Alabaster |
| Finish | Matte Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 (Included) |
| Number of Bulbs |
12/16/20/48
|
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























