
Brass and Alabaster Shield Chandelier
The circular chandelier consists of a central vertical stem, eight arms, each with a concave satin brass reflector and a convex alabaster light source diffuser.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | Integrated LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
$7,999.00
Brass and Alabaster Shield Chandelier—
$7,999.00
More Images






Brass and Alabaster Shield Chandelier
The circular chandelier consists of a central vertical stem, eight arms, each with a concave satin brass reflector and a convex alabaster light source diffuser.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | Integrated LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The circular chandelier consists of a central vertical stem, eight arms, each with a concave satin brass reflector and a convex alabaster light source diffuser.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | Integrated LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























