
Brass with Alabaster Cones Chandelier
Traditional mid-century design brass chandelier adds sharp bevels and beautiful alabaster cones to the brass base.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | Integrated LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
$1,749.65
Original: $4,999.00
-65%Brass with Alabaster Cones Chandelier—
$4,999.00
$1,749.65More Images






Brass with Alabaster Cones Chandelier
Traditional mid-century design brass chandelier adds sharp bevels and beautiful alabaster cones to the brass base.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | Integrated LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Traditional mid-century design brass chandelier adds sharp bevels and beautiful alabaster cones to the brass base.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | Integrated LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























