
Calli 18 alabaster pendant
The Calli 18 Alabaster Pendant is a breathtaking symphony of light and stone. Featuring 18 hand-selected natural alabaster spheres suspended at varying heights, this fixture creates a dramatic "waterfall" effect that defines vertical luxury. Each globe is crowned with a minimalist metal accent, balancing the stone’s ethereal moon-like glow with architectural precision. It is the definitive centerpiece for grand stairwells and double-height foyers, transforming open air into a luminous, textured gallery.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Brass, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,999.00
-65%$3,999.00
$1,399.65More Images




Calli 18 alabaster pendant
The Calli 18 Alabaster Pendant is a breathtaking symphony of light and stone. Featuring 18 hand-selected natural alabaster spheres suspended at varying heights, this fixture creates a dramatic "waterfall" effect that defines vertical luxury. Each globe is crowned with a minimalist metal accent, balancing the stone’s ethereal moon-like glow with architectural precision. It is the definitive centerpiece for grand stairwells and double-height foyers, transforming open air into a luminous, textured gallery.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Brass, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Calli 18 Alabaster Pendant is a breathtaking symphony of light and stone. Featuring 18 hand-selected natural alabaster spheres suspended at varying heights, this fixture creates a dramatic "waterfall" effect that defines vertical luxury. Each globe is crowned with a minimalist metal accent, balancing the stone’s ethereal moon-like glow with architectural precision. It is the definitive centerpiece for grand stairwells and double-height foyers, transforming open air into a luminous, textured gallery.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Brass, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























