
Calli Alabaster Chandelier 5 Lights
The Callisto fixture features brass and alabaster orbs that cascade through your interiors. Each alabaster sphere is hand turned and features a unique pattern and natural beauty.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Brass, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,599.00
-65%$1,599.00
$559.65More Images





Calli Alabaster Chandelier 5 Lights
The Callisto fixture features brass and alabaster orbs that cascade through your interiors. Each alabaster sphere is hand turned and features a unique pattern and natural beauty.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Brass, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Callisto fixture features brass and alabaster orbs that cascade through your interiors. Each alabaster sphere is hand turned and features a unique pattern and natural beauty.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Brass, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | Built-in LED strip lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























