
Carrara Alabaster Pendant Lamp
Inspired by the beauty of an ancient material, the Carrara Pendant Lamp showcases the magical translucency of this precious stone. Light flows into Alabaster shapes creating an ethereal glow.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 8.6″(22cm) × H 5.9″(15cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass, Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $545.00
-65%$545.00
$190.75More Images



























Carrara Alabaster Pendant Lamp
Inspired by the beauty of an ancient material, the Carrara Pendant Lamp showcases the magical translucency of this precious stone. Light flows into Alabaster shapes creating an ethereal glow.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 8.6″(22cm) × H 5.9″(15cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass, Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the beauty of an ancient material, the Carrara Pendant Lamp showcases the magical translucency of this precious stone. Light flows into Alabaster shapes creating an ethereal glow.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 8.6″(22cm) × H 5.9″(15cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass, Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























