
Clementina Alabaster Chandelier 26"
This luxury lighting solution boasts an antique brass finish that elegantly frames the alabaster stone, crafting a timeless ambiance in your living space. Immerse in the artisan craftmanship of Eichholtz's exclusive collection, designed to elevate interior design with its iconic presence. Explore this captivating addition for an opulent touch to your lifestyle.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




Clementina Alabaster Chandelier 26"
This luxury lighting solution boasts an antique brass finish that elegantly frames the alabaster stone, crafting a timeless ambiance in your living space. Immerse in the artisan craftmanship of Eichholtz's exclusive collection, designed to elevate interior design with its iconic presence. Explore this captivating addition for an opulent touch to your lifestyle.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This luxury lighting solution boasts an antique brass finish that elegantly frames the alabaster stone, crafting a timeless ambiance in your living space. Immerse in the artisan craftmanship of Eichholtz's exclusive collection, designed to elevate interior design with its iconic presence. Explore this captivating addition for an opulent touch to your lifestyle.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























