
Eos Alabaster Chandelier 25"W
Inspired by the goddess of dawn, the Eos Chandelier features a rhythmic cascade of nine hand-carved Spanish Alabaster cylinders. Each translucent stone pillar acts as a natural prism, transforming light into a warm, golden radiance that mimics the soft glow of daybreak. Because alabaster is a natural mineral, every cylinder possesses its own distinct veining, ensuring your fixture is a unique, organic sculpture.
Suspended from a refined architectural canopy, the Eos balances clean modern lines with the timeless soul of natural stone. It is a definitive statement of Quiet Luxury, designed to anchor grand dining spaces or kitchen islands with a sense of permanence and sophisticated warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,350.00
-65%$3,350.00
$1,172.50More Images


Eos Alabaster Chandelier 25"W
Inspired by the goddess of dawn, the Eos Chandelier features a rhythmic cascade of nine hand-carved Spanish Alabaster cylinders. Each translucent stone pillar acts as a natural prism, transforming light into a warm, golden radiance that mimics the soft glow of daybreak. Because alabaster is a natural mineral, every cylinder possesses its own distinct veining, ensuring your fixture is a unique, organic sculpture.
Suspended from a refined architectural canopy, the Eos balances clean modern lines with the timeless soul of natural stone. It is a definitive statement of Quiet Luxury, designed to anchor grand dining spaces or kitchen islands with a sense of permanence and sophisticated warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the goddess of dawn, the Eos Chandelier features a rhythmic cascade of nine hand-carved Spanish Alabaster cylinders. Each translucent stone pillar acts as a natural prism, transforming light into a warm, golden radiance that mimics the soft glow of daybreak. Because alabaster is a natural mineral, every cylinder possesses its own distinct veining, ensuring your fixture is a unique, organic sculpture.
Suspended from a refined architectural canopy, the Eos balances clean modern lines with the timeless soul of natural stone. It is a definitive statement of Quiet Luxury, designed to anchor grand dining spaces or kitchen islands with a sense of permanence and sophisticated warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























