
Lazzari Alabaster Chandelier 24" D
The Lazzari Chandelier is a tiered masterpiece of concentric Spanish Alabaster rings. Each hand-carved band is a unique geological artifact, showcasing a distinct mineral "fingerprint" that balances geometric precision with the raw, earth-born soul of natural stone.
The staggered silhouette creates a multi-layered, atmospheric glow, filtering light through translucent minerals to reveal their inner textures. Designed for grand entryways or dining spaces, the Lazzari offers an enduring sense of permanence and sophisticated warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $4,395.00
-65%$4,395.00
$1,538.25More Images




Lazzari Alabaster Chandelier 24" D
The Lazzari Chandelier is a tiered masterpiece of concentric Spanish Alabaster rings. Each hand-carved band is a unique geological artifact, showcasing a distinct mineral "fingerprint" that balances geometric precision with the raw, earth-born soul of natural stone.
The staggered silhouette creates a multi-layered, atmospheric glow, filtering light through translucent minerals to reveal their inner textures. Designed for grand entryways or dining spaces, the Lazzari offers an enduring sense of permanence and sophisticated warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Lazzari Chandelier is a tiered masterpiece of concentric Spanish Alabaster rings. Each hand-carved band is a unique geological artifact, showcasing a distinct mineral "fingerprint" that balances geometric precision with the raw, earth-born soul of natural stone.
The staggered silhouette creates a multi-layered, atmospheric glow, filtering light through translucent minerals to reveal their inner textures. Designed for grand entryways or dining spaces, the Lazzari offers an enduring sense of permanence and sophisticated warmth.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























