
Cluster String Alabaster Beads Semi Flush Chandelier
- Genuine beads strung on an LED loop, draped for organic texture & timeless allure.
- Enjoy soft, inviting light from the steel frame through a high-quality alabaster diffuser.
- Sleek polished arms support and beautifully contrast the delicate alabaster strands.
- A sophisticated statement luminaire elevating ceilings with luxurious ambiance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color Temperature
Select Color
From $1,162.00
Original: $3,320.00
-65%Cluster String Alabaster Beads Semi Flush Chandelier—
$3,320.00
$1,162.00More Images











Cluster String Alabaster Beads Semi Flush Chandelier
- Genuine beads strung on an LED loop, draped for organic texture & timeless allure.
- Enjoy soft, inviting light from the steel frame through a high-quality alabaster diffuser.
- Sleek polished arms support and beautifully contrast the delicate alabaster strands.
- A sophisticated statement luminaire elevating ceilings with luxurious ambiance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Genuine beads strung on an LED loop, draped for organic texture & timeless allure.
- Enjoy soft, inviting light from the steel frame through a high-quality alabaster diffuser.
- Sleek polished arms support and beautifully contrast the delicate alabaster strands.
- A sophisticated statement luminaire elevating ceilings with luxurious ambiance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























