
Contemporary Alabaster 6-arm Compass Chandelier
An elegant chandelier featuring shades hewn from solid alabaster. The soft opalescent alabaster shades are offset by the clean contemporary lines of the hand-grained metalwork. When lit, the alabaster shades offer a stunning diffused light and display a fascinating natural marbled texture.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Gold / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images








Contemporary Alabaster 6-arm Compass Chandelier
An elegant chandelier featuring shades hewn from solid alabaster. The soft opalescent alabaster shades are offset by the clean contemporary lines of the hand-grained metalwork. When lit, the alabaster shades offer a stunning diffused light and display a fascinating natural marbled texture.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Gold / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An elegant chandelier featuring shades hewn from solid alabaster. The soft opalescent alabaster shades are offset by the clean contemporary lines of the hand-grained metalwork. When lit, the alabaster shades offer a stunning diffused light and display a fascinating natural marbled texture.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Gold / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























